به نظر می رسد وقت آن رسیده که دوستداران انقلاب و علاقه مندان به بازگشت به اصول ناب انقلاب، مرزهای بین اصولگرایی و اصول نمایی را بیش از پیش تمیز دهند و با طناب پوسیده ی مدعیان و “آقایان” به داخل چاه نروند. چاهی که به دست حاج آقا و جناحِ مقابلِ انقلابیون حفر شده و شواهد نشان می دهد بیرون جستن از آن تقریبا محال است.

  محمدرضا منصوریار: سالیان زیادی است که اصولگرا بودن یا نبون احمدی نژاد به یک پرسش بسیار مهم در فضای سیاسی کشور تبدیل شده و سیاسیون دائما با تفاسیر و تحلیل های مختلف، وی را داخل و یا خارج از دایره اصولگرایی تعریف می کنند.

دلیل این نوسان و تفاسیر سینوسی در مورد خاستگاه احمدی نژاد را باید در عدم تعریف واضح و روشن از گفتمان اصولگرایی جست و جو کرد.  گفتمانی که هنوز چارچوب های فکری آن در حوزه های مختلف از قبیل سیاست خارجی، اقتصاد و فرهنگ مشخص نیست. هنوز اسکلت بندی اندیشه ای این جریان در مورد شعار ها و آرمان های اولیه انقلاب شکل و شمایل استواری ندارد. انقلابی که به دنبال استقلال و آزادی بود، الان در کجا قرار دارد؟ عدالت از اصول بی بدیل انقلاب اسلامی بود. جماعتی که ادعای بازگشت به اصول را دارند، چقدر در زمینه ی تحقق این اصل تلاش داشته اند؟ اصلا تعریفشان از عدالتِ انقلاب اسلامی چیست؟از این دست پرسش ها، بسیار وجود دارد که مدعیان اصولگرایی تا به حال پاسخ مناسبی برای آنها ارائه نداده اند.

آری. خاستگاه احمدی نژاد اصولگرایی است. اما جنس اصولگرایی او بسیار متفاوت از آن چیزی است که “آقایان” ادعا دارند. احمدی نژاد یک اصولگرای اصلاح گر است.

برای درک بهتر این موضوع به بیانات رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت ۸۴ در جمع دانشجویان کرمانی رجوع می کنیم: ” بنده معتقد به اصولگرای اصلاح‌طلبم؛ اصول متین و متقنی که از مبانی معرفتی اسلام برخاسته، با اصلاح روش‌ها به صورت روزبه‌روز و نوبه‌نو”.

 این صحبت ها در شرایطی عنوان شد که تقریبا از اوایل دهه هشتاد، گروهی از نیروهای انقلابی گرد هم جمع آمدند و با نام اصولگرایی، ادعای بازگشت به اصول انقلاب را داشتند. یکی از اعضای این جمع، محمود احمدی نژاد بود که توانست با هوشمندی سیاسی و درک صحیح از اوضاع کشور و ارتباط با توده های مردم، در انتخابات شورای شهر دوم، زمینه های پیروزی  اصولگرایان را فراهم آورد و متعاقب آن نیز با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴، توانست سکان هدایت دولت نهم را در دست گیرد.

اما به تدریج، انحرافی در شاکله ی اصولگرایان رخ داد سهم خواهی ها شروع شد که احمدی نژاد به خوبی این انحراف و زاویه ی گروه های مدعی اصولگرایی با اصول ناب انقلاب را تشخیص داده و در صدد اصلاح آن بر آمد. این اصلاحِ اصولگرایی و این عدم باج دهی به گروه ها و جناح های سیاسی، برای آنها بسیار گران تمام شد. “آقایان” کم کم، آن روی دیگر سکه ی خود را نشان داده و هر روز زاویه ی آنها با احمدی نژاد بیشتر نمایان شد. این افزایش زاویه موجب شد کسانی که خود را شاخص اصولگرایی و انقلابی گری می دانستند، با تحریکی که توسط عالیجنابِ محافظه کاران صورت گرفت احمدی نژاد را متهم به انحراف کنند؛ غافل از اینکه “آقا”، احمدی نژاد را بازگرداننده ی قطار انقلاب به ریل اصلی اش می دانستند. حال چرا قطاری که در ریل اصلی قرار گرفته است، از نگاه “آقایان” به انحراف متهم می شود، پرسشی است که مدعیان اصولگرایی باید پاسخش را بدهند.

رهبر فرزانه انقلاب در جایی دیگر تعریفی از اصولگرایی ارائه میدهند که می تواند پاسخگوی برخی از مسائل باشد. آنجایی که میفرمایند:

”  اصولگرایى به حرف نیست… اصولگرایى متعلق به همه‏ ى کسانى است که به مبانى انقلاب معتقد و پایبندند و آنها را دوست می‏دارند؛ حالا اسمشان هر چه باشد.”

در شرایطی که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها شاخص های اصولگرایی را بیان فرموده اند و اصولگرایی را نه در حرف و شعار بلکه منوط به  عمل عنوان داشته اند، هنوز هم اصولگرایان برای هر اقدامی منتظر کنش رهبر انقلاب هستند. گویی در یک میدان جنگ، همه ی سربازان و لشکریان، منتظرند فرمانده جلوتر از همه وارد کارزار شود و سپر بلای آنها شود.

در واقع آقایان فقط نمایشی از اصولگرایی را ارائه داده اند و چنته ی آنها در مقام عمل به اصول، خالی است در حالی که رویکرد و عملکرد احمدی نژاد در طول دوران ریاست جمهوری خود همواره مورد تمجید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

به کَرات مشاهده شده است که اتفاقات مختلف بین المللی به وقوع پیوسته اما از کسانی که داعیه دار اصولگرایی هستند، صدایی بلند نشده تا زمانی که امام خامنه ای به صحنه آمده و موضع گیری کرده اند.

همه ی اینها در شرایطی است که احمدی نژاد مخلصانه و بدون کوچکترین تملق و ریاکاری، در مسیر تحقق منویات رهبری معظم انقلاب، از جان و مال و آبروی خود گذشته و بدون ادعا، گام در مسیر آرمان های انقلاب نهاده و به تعبیر مقام معظم رهبری، قطار انقلاب را به ریل اصلی اش بازگرداند.

کسی که شعارهای انقلاب را بدون رودربایستی با چپ و راستِ داخلی و خارجی برای بر سر دست گرفته و برای رسیدن به اهداف انقلاب، با تلاشی جهادگرانه وارد میدان شد. سربازی که به مانند مدعیان اصولگرایی، فرمانده را سپر خود قرار نداد، بلکه خود سنگر و خاکریزی شد برای انقلاب و فرمانده ی انقلاب. کسی که در زمان دولتش، رهبری انقلاب آسودگی خود از صحبت های مسئولین در تریبون های بین المللی را اعلام می دارند.

به واقع چه کسی است که نداند هجمه ها و حملاتِ پی در پی، طی سالیانی که محمود احمدی نژاد سکاندار دولت  های مکتبی نهم و دهم بود و حتی پس از آن علیه وی ناشی از بغض و کینه ی مخالفین از فرمانده ی احمدی نژاد بوده است؟

 چه کسی است که نداند هدف از  حمله ی به احمدی نژاد، مقدمه ضربه زدن و فتح نهاد بالادستی انقلاب، یعنی جایگاه ولی فقیه بوده است؟

 چه کسی است که نداند فشار های داخلی و خارجی بر احمدی نژاد و دولتِ او، بیش از هر چیز برای بستن دست و پای “علی” بوده است؟

 چه کسی است که نداند پرخاشگری های متوالی بر احمدی نژاد، به جهت ورود و پایداری بر ارزش های انقلابی بوده است؟ کما اینکه رهبر معظم انقلاب در آخرین هفته ی دولتِ دوران احمدی نژاد بر این نکته تاکید ویژه داشتند.

در پایان باید یادآور شد که مخالفت های مدعیان فقط مربوط به احمدی نژاد نبوده است. طی این سالها بسیاری از کسانی که به واقع، پایبند و “پایدار” بر اصول بوده اند را بنا بر بهانه های مختلف و با توجه به قدرت کفه ی اصول نمایان، از دایره اصولگرایی کنار گذاشته و به مرور زمان در حال تسویه ی مراکز و ارکان مختلف سیاسی از حضور نیروهای انقلابی هستند.

به راستی آیا می توان کسانی که شعارهای انقلابی و عدالتخواهانه و استقلال طلبانه احمدی نژاد را به سخره می گرفتند و در شرایط فعلی نیز در برابر موضوعات مهمی همچون برجام، قراردادهای نفتی(IPC) و طرح خودتحریمی(FATF) سکوت کرده و در برخی موارد حتی حمایت کرده اند، می توان اصولگرا با تعریف رهبری نامید؟

 به نظر می رسد وقت آن رسیده که دوستداران انقلاب و علاقه مندان به بازگشت به اصول ناب انقلاب، مرزهای بین اصولگرایی و اصول نمایی را بیش از پیش تمیز دهند و با طناب پوسیده ی مدعیان و “آقایان” به داخل چاه نروند. چاهی که به دست حاج آقا و جناحِ مقابلِ انقلابیون حفر شده و  شواهد نشان می دهد بیرون جستن از آن تقریبا محال است.
طبقه بندی:
ارسال توسط پایگاه تحلیلی و اطلاع رسانی نجوا پرس