حماسه نهم دی دنباله حماسه ۱۳ خرداد بود. روشن گری احمدی نژاد توانسته بود تابوی انتقاد از پدر خوانده و نزدیکان نَسَبی و سَببی وی را بشکند و به نوعی فریادی باشد برای بغض فرو خفته ی ملت که سالیانی را با رعب و وحشت از پدر خوانده و تیم همراهش به سر برده بودند.

   محمدرضا منصوریار: غلامرضا انصاری عضو اصلاح طلب شورای شهر در تازه ترین اظهار نظر خود، احمدی نژاد را عامل اصلی فتنه خوانده است. این در حالی است که حدود دو سال قبل نیز حسین مرعشی چنین تعبیری را در مورد احمدی نژاد به کار برده بود. در این رابطه و برای تنویر افکار عمومی و خواص، یادداشتی که همان زمان و در پاسخ به اظهارات حسین مرعشی نگاشته شده بود را بازنشر دهیم:

چند سالی هست که نهم دی در تقویم ملی ما رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و از یک روز ساده و معمولی به یک روز تاریخی و به یاد ماندنی تبدیل شده است. روزی که از آن به عنوان ضربه ی نهایی بر پیکر فتنه سال ۸۸ یاد میکنند. طی این چند سال گروه های مختلف سعی بر آن داشتند که این روز را به هر ترتیبی که شده به نام خود ثبت و ضبط کنند . از طرفی هر کدام از این گروه ها سعی بر این داشته که عملکرد خود را در قبل و بعد از انتخابات ۸۸ بهترین شیوه در برابر قتنه قلمداد کنند.

در این بین از هر اقدامی که به تضعیف طرف مقابل بیانجامد فرو گذار نکردند. حتی اگر اقداماتشان خارج از محدوده ی اخلاق و انصاف بوده باشد. از تهمت هایی که به سمت همدیگر روانه میکردند تا مصداق سازی های تاریخی.
اما یک نکته بسیار مهم در این موضوع وجود داشته و دارد و آن اینکه ریشه ی فتنه ۸۸ چه بوده است. آیا کسانی که از آنها به عنوان سران فتنه یاد میشوند و هم اکنون در حصر به سر میبرند را باید به عنوان ریشه ی فتنه بپنداریم؟ آیا یک ادعا مبنی بر تقلب در انتخابات مسبب بروز فتنه شد؟ حتی میتوان این چنین سوالات را در مورد حماسه نهم دی نیز بسط داد. آیا نهم دی نشانه ی پیروی مردم از برخی گروه های مدعی بود؟ و خیلی سوالات دیگر….
در این سالها تمام تحلیل ها و تفاسیری که از دریچه ی رسانه های این گروه های مدعی بیرون می آمد این بود که فتنه ی ۸۸ یک عملیات برنامه ریزی شده بوده که از طرف سرویس های اطلاعاتی غربی دنبال میشده و انتخابات ۸۸ بهانه ای بوده برای نقطه ی انفجار این بستر سازی . در این عملیات پیچیده برخی از غافلان و برخی از معاندان و برخی از خواص داخلی با سرویس های غربی همکاری کرده و مسبب به وجود آمدن فتنه شدند.
تقریبا میتوان این تحلیل ها را به طور نسبی درست دانست اما نکته ای که در این بین مغفول مانده این است که هیچکدام از این دلایل و مدارک و اسناد نمیتواند بیانگر ریشه ی فتنه باشد. این تحلیل ها فقط و فقط بیانگر شیوه ی اجرایی فتنه بوده و هیچ توجیهی در مورد علت به وجود آمدنش نیست.
طی این چند سال معدود افرادی بودند که موفق به کشف عامل اصلی فتنه شدند. اخیرا صدا و سیما نیز به طور نسبی به این مهم دست یافته و با پخش مستنداتی نتیجه گیری کرده که محمود احمدی نژاد , از عوامل اصلی به وجود آمدن فتنه بوده است. البته با توجه به نگاه سیاسی و جناحی که همیشه بر صدا و سیما سایه افکنده , به صورتی کاملا بی اساس و بی منطق دست به این کار زده اند و اتهام احمدی نژاد را تا حد محصورین فتنه پایین آورده اند. در واقع جرم ارتکابی احمدی نژاد را هم ردیف با آنها دانسته اند.غافل از اینکه هیچ کدام از آنها را نمیتوان هم نقش و هم مرتبه با احمدی نژاد در بروز فتنه دانست .
ریشه ی فتنه قطعا احمدی نژاد بوده است. اقدامات انقلابی احمدی نژاد بالاخص در حوزه اقتصاد سیاسی در طول سالهای ۸۴-۸۸ باعث شد که بسیاری از خواص و همچنین طرف های غربی که منافعشان با روی کار امدن دولت عدالت محور به خطر افتاده بود در پی به زیر کشیدنش باشند. احمدی نژاد با عملکرد خیره کننده ای که در بخش های مختلف داشت و همچنین طرح ها و برنامه هایی که در جهت قطع دستان نامحرمان از بیت المال و منابع عمومی داشت باعث به وجود آمدن فتنه شد. طرح بزرگ تحول اقتصادی که احمدی نژاد از همان ابتدای حضورش بر مسند ریاست جمهوری قولش را داده بود زمینه ساز بروز فتنه بود. طرح تحولی که میتوانست نظام بانکی و گمرکی و مالیاتی و یارانه ای و … را متحول کند و بساط کسانی که سالیان سال بر منابع ملی و حقوق مسلم ملت احاطه داشتند را بر هم بزند. حضور دوباره ی احمدی نژاد بر این مسند منافع و مزایای صد ساله ی اخیر استعمار و استکبار را از بین میبرد و همین موضوع باعث شد که تئورسین های غربی در صدد به زیر کشیدن احمدی نژاد باشند.آنها در این راه توانستند کسانی را که در داخل کشور هم درد انها بودند و احمدی نژاد مزایا و منافع ناعادلانه ی آنها را نیز برچیده بود با خود همراه سازند و زمینه های فتنه را فراهم سازند.
در واقع میتوان گفت هر کدام از اقدامات و طرح های احمدی نژاد ( ازقبیل سهام عدالت و هدفمندی و سهمیه بندی و ملی کردن مراتع و …) به تنهایی میتوانست مسبب فتنه باشد. به طور مثال سهام عدالت میتوانست زمینه ساز یک انقلاب در حوزه عدالت اقتصادی و صنعتی باشد و تا حدودی نیز توانست سیطره ی گروه یک درصدی جامعه بر سهام بسیاری از صنایع را در هم بشکند . که البته با سنگ اندازی های گروه های تحت خطر مجال اجرای کامل نیافت.
از طرفی شواهد بسیاری مبین نفوذ استعمار پیر در لایه های زیرین شبکه ی بانکی بود که باعث شد احمدی نژاد یکی از سیاست های اصلیش را برای اصلاح نظام بانکی قرار دهد. سیستمی که فقط نام بانکداری اسلامی را یدک میکشید ولی در عمل با بانک های غیر اسلامی تفاوت معناداری نداشت.
آشفتگی سیستم مالیاتی و گمرکی نیز باعث شده بود که گروه های سرمایه دار و وارداتچی هایی که خیلی هایشان در پشت تبصره های قانونی و زیر نام هایی مانند ” اتاق بازرگانی” پنهان شده بودند به ثروت اندوزی بپردازند. بنا بر این پالایش نظام مالیاتی و گمرکی نیز در دستور کار برنامه های احمدی نژاد قرار گرفت.همه ی این برنامه ها و اقدامات احمدی نژاد که در جهت حمایت از قشر مستضعف و ظلم کشیده ی جامعه بود دلایلی شد برای به وجود آمدن فتنه.
جرقه ی فتنه زمانی زده شد که احمدی نژاد بحث مافیای نفتی را پیش کشید و به ملت قول بر هم زدن معادلات و معاملات این گروه های مافیایی را داد. فتنه از زمان انتخاب وزیر نفت آغاز شد.بررسی فشارهای وارده از طرف ” همه ” گروه ها برای عدم معرفی و یا عدم رای آوری گزینه های احمدی نژاد برای این وزارتخانه , میتواند به خوبی علل به وجود آمدن فتنه را آسیب شناسی کند.
پروژه های مسکن مهر و واگذاری آن به قشری از جامعه که خانه دار شدن را حتی در رویاهایشان نمی دیدند نیز مزید بر علت شد تا آتش فتنه شعله ور تر بشود.

ریشه ی فتنه از زمانی جوانه زد که احمدی نژاد به گروه های مختلف سیاسی باج نداد.
ریشه ی فتنه در عدالتخواهی احمدی نژاد نهفته بود. کما اینکه طی چندین انتخابات قبل از ۸۸ شاهد چنین قضایایی نبودیم. چرا که گروه ها و سرمایه سالاران منتفع از منافع ملی هیچ خطری را از جانب روسای دولت ها احساس نمیکردند. احمدی نژاد پا بر گلوگاه های سرمایه داری گذاشته بود و طبیعی بود که آنها نیز به این کار احمدی نژاد واکنش نشان دهند. جراحی اقتصاد بیمار و کثیف کشور که حداقل در یک صد سال اخیر تحت مدیریت استعمار گران و مستکبرین بوده کار بسیار دشوار و پرخطری بود که احمدی نژاد این خطر را به جان خرید. انقلاب برای خالص شدن نیاز به چنین ریسک هایی دارد. برای هرچه پاک تر شدن چهره ی نظام و انقلاب باید خطر کرد.
خیلی ها یکی از دلایل بروز فتنه را مناظرات انتخاباتی سال ۸۸ میدانند. که البته تا حدودی نیز درست است. شاید صحبت های چند دقیقه ای و به شدت انقلابی و عدالتخواهانه ی احمدی نژاد و روشن کردن برخی مسائل پشت پرده , یکی از علل فتنه و همین طور یکی از علل حماسه نهم دی بوده است. صحبت هایی که احمدی نژاد در مورد شبکه های خویشاوندی و اشرافیگری انجام داد باعث شد همان شبکه اشرافیگری دچار دست پاچگی شود و با فضا سازی و سوءاستفاده از احساسات هوادارانشان سعی بر منحرف کردن اذهان عمومی از موضوعی مهمی که احمدی نژاد عنوان کرده بود را داشتند. همگان به یاد دارند که فضای اذهان عمومی نسبت به پدر خوانده ی جریان خویشاوندی و الیگارشی و اشرافیت چه قضاوتی داشت. القاب ساده و در عین حال پر معنی از قبیل دزدگیر ۸۸ و … که از جانب ملت برای احمدی نژاد در نظر گرفته شده بود و همچنین عناوینی مانند “… شاه” که برای شخص پدر خوانده در نظر گرفته میشد و میشود خود گویای ذهنیت عمومی نسبت به پدر خوانده و شبکه ی پیرامونش است.
کسانی که ریشه ی فتنه را در برنامه ریزی غربیها میدانند و یا آن را منتسب به برخی خواص میدانند سخت در اشتباهند. حتی انتساب فتنه به احمدی نژاد به بهانه ی برخی سخنرانی ها و به کار بردن واژه هایی همچون ” خس و خاشاک ” نیز اشتباه است. ریشه ی فتنه , احمدی نژاد بود اما نه به خاطر به کار بردن این الفاظ. بلکه قدم گذاشتن در محدوده ی ممنوعه ی قدرت , او را به یک فتنه گر تبدیل کرد. فتنه نه در سال ۸۸ و نه در ماه های منتهی به انتخابات بلکه در ۲۷ خرداد ۸۴ کلید خورد. فتنه گری احمدی نژاد از همان زمان شروع شد و در ۱۳ و ۱۶ و همچنین ۲۲ خرداد ۸۸ به نقطه ی انفجار رسید . حماسه ی نهم دی نیز دنباله ی همان انفجار و فتنه انگیزی و روشن گری احمدی نژاد بود. حماسه نهم دی دنباله حماسه ۱۳ خرداد بود. روشن گری احمدی نژاد توانسته بود تابوی انتقاد از پدر خوانده و نزدیکان نَسَبی و سَببی وی را بشکند و به نوعی فریادی باشد برای بغض فرو خفته ی ملت که سالیانی را با رعب و وحشت از پدر خوانده و تیم همراهش به سر برده بودند.
با تمام این تفاسیر میتوان گفت که فتنه گری هایی از نوع فتنه ی احمدی نژاد برای تداوم انقلاب لازم بوده و است. همان طور که فتنه ی ” جمل ” و ” صفین ” و همچنین فتنه ی ” کربلا و عاشورا” برای حفظ و گسترش اسلام لازم بود.البته با کشف جدیدی که صدا و سیما و برخی خواص از عامل فتنه داشته اند میتوان علی(ع) و حسین(ع) را نیز به دلیل عدالتخواهیشان و کوتاه کردن دست اجانب از بیت المال و به دلیل روشنگری هایشان در مورد بسیاری از” خواص و صحابه ” و باج ندادن و” بیعت نکردن ” با مدعیان دروغین اسلام نما , فتنه گر دانست.
با واکاوی این دست فتنه ها در طول تاریخ مشخص میشود که ریشه ی فتنه در عدالت خواهی و آزادگی انسان هایی بوده است که قصد برهم زدن نظم و نظام تبعیض و فساد را داشته اند.
طبقه بندی:
ارسال توسط پایگاه تحلیلی و اطلاع رسانی نجوا پرس